Jak się mówi perfumy czy perfum?

Zaktualizowano dnia  
Odmiana słowa perfumy

Zastanawiasz się, jaka jest poprawna wymowa i pisownia tego słowa? Czy wiesz, że perfumy to rzeczownik, który ma wyłącznie liczbę mnogą? Jak więc wygląda odmiana słowa perfumy? Jaka jest poprawna forma? Skąd pochodzi to słowo? Przeczytaj, aby dowiedzieć się więcej. 

Czytaj również: Woda toaletowa vs. perfumy 

Odmiana słowa perfumy — jak zrobić to poprawnie? 

Jak odmienić słowo perfumy? Musisz wiedzieć, że słowo perfumy to rzeczownik, który posiada wyłącznie liczbę mnogą. Dodatkowo należy pamiętać o tym, że perfumy to rzeczownik niepoliczalny. Jak więc wygląda odmiana słowa perfumy? poprawna odmiana słowa perfumy to:

Mianownik - te perfumy,

Dopełniacz - tych perfum,

Celownik - tym perfumom,

Biernik - te perfumy,

Narzędnik - tymi perfumami,

Miejscownik - o tych perfumach, 

Wołacz - o perfumy! 

Odmiana słowa perfumy - 1 perfum czy 1 flakon perfum? 

Zastanawiasz się jak poprawnie mówić perfumy? Chociaż w punktach usługowych oraz drogeriach bardzo często usłyszeć można poproszę ten perfum, to należy pamiętać, że jest to niepoprawna odmiana słowa perfumy.  Warto jeszcze raz podkreślić, że słowo perfumy nie posiada liczby pojedynczej. Jeżeli chcesz kupić kilka sztuk Twojego ulubionego zapachu, to poproś o 3 flakony perfum.

Słowo “perfumy” w języku polskim to tak zwane plurale tantum. Zapamiętajmy, odmiana słowa perfumy odbywa się zawsze w liczbie mnogiej, nigdy w liczbie pojedynczej. Słowo “perfumy” w języku polskim możemy odmienić poprawnie np. lubię zapach tych perfum, o tych perfumach marzę, o tych perfumach nie mogę przestać myśleć. Pamiętaj, że niepoprawna odmiana słowa perfumy to np. ta perfuma czy ten perfum.  

Słowo “perfumy” w języku polskim - skąd ono pochodzi?  

Słowo perfumy pochodzi od połączenia dwóch łacińskich słów “per fumum”, które w dosłownym tłumaczeniu oznaczają przez dym. Czy wiesz, że w starożytnym Egipcie mówiono, że perfumy to “pot bogów”? Perfumy pełniły wtedy ważną funkcję w rytuałach religijnych oraz podczas mumifikacji.

Słowo “perfumy” w języku polskim pojawiło się już dawno, jednak do dziś nie wszyscy wiedzą, jak odmienić je w poprawny sposób. zej, tak samo jak słowa takie jak sanie, nożyce, drzwi czy grabie. Jeszcze raz warto podkreślić, że słowo perfumy nie posiada liczby pojedynczej. 

Różnice między “perfumy” a “perfum” - jak odmienić słowo perfumy? 

Zasadnicze różnice między “perfumy” a “perfum” są takie, że poprawnym nazewnictwem jest słowo perfumy. Jeszcze raz warto podkreślić, że słowo perfumy jest rzeczownikiem, który posiada jedynie liczbę mnogą. Jeżeli nadal zastanawiasz się, jakie występują różnice między “perfumy” a “perfum” to musisz wiedzieć, że “perfum” nie jest poprawną odmianą, którą nasi rodacy bardzo często stosują.

Jeżeli chcesz poznać jednak różnice między perfumami a wodą toaletową, to główną różnicą jest ilość olejków eterycznych oraz ich stężenie w składzie perfum. Pamiętaj, że im stężenie jest wyższe, tym perfumy będą trwalsze. 

Słowo “perfumy” w języku polskim - jakie są najczęstsze błędy? 

Czy wiesz, że perfumy to alkoholowo - wodne roztwory o określonej kompozycji zapachowej i w określonym stężeniu? Mimo że słowo “perfumy” w języku polskim funkcjonuje od dawna, to nadal spora część społeczeństwa nie pamięta o tym, że rzeczownik ten nie posiada liczby pojedynczej.

Zastanawiasz się, jak najczęściej i błędnie odmieniane jest to słowo? Błędna odmiana to np. ta perfuma, tą perfumą, ten perfum czy tym perfumem. Warto  zapamiętać jak brzmi poprawna odmiana słowa perfumy i nie powielać utartych błędów, które często można usłyszeć nawet w drogeriach. 

Odkryj więcej o świecie perfum na naszym blogu! Czekają na Ciebie trendy, ciekawostki i porady - blog o perfumach.

Opublikowano dnia  Zaktualizowano dnia